Hírek

Könyvelőzóna – 2018.11.25.

 

Alanyi adómentesség 2018-2019 átmenet szabálya

2018-ban még 8 MFt, 2019-ben már 12 MFt az alanyi adómentesség határa

 

Frissítés (2018.11.26.): Írásunk közzétételét követően Ruszin Zsolt úr, az MKOE (Magyar Könyvelők Országos Egyesülete) alelnöke 2 fontos észrevételt tett, amelyeket tartalmilag beillesztettünk a cikkünkbe. Köszönjük szépen a kiegészítést!

Alanyi adómentesség értékhatára 12.000.000,- Ft 2019-től” kürtöltük széjjel 2018. október elején, amikor az MTI közzétette: “…akár már jövőre négymillió forinttal 12 millió forintra emelkedhet az általános forgalmi adót (áfa) érintő mentesség felső összeghatára a legkisebb vállalkozásoknál.”

Ugyancsak az elsők között tudattuk, hogy a Kormány a T/2931 számon benyújtotta a változtatásról szóló javaslatát, és nincs abban sem meglepetés, hogy a Magyar Közlöny 184. számának megjelenéséről, amellyel az eredeti hír igazzá vált, a megjelenés napján tudattuk olvasóinkkal. Nem azért, mert erre-arra kiküldött tudósítóink lennének (hiszen a fenekünk is kilátszik a gatyánkból, nem állami, pénzzel kitömött hírharang vagyunk), hanem tudjuk, hogy vállalkozások tízezreit érintő kérdésről van szó, Ügyfeleinket közvetlenül érintő kérdésről, így éjjel-nappal rajta voltunk minden szóba jöhető rezdülésen…

Miután az átmeneti szabályozásról is szót ejtettünk, hirtelen megugrott azon kérdések száma amelyek jellemzően, nagyjából így szólnak:

KATA-s vállalkozóként alanyi adómentességet választottam. Tavaly 8 millió forint alatt volt a bevételem, idén is erre számítottam, de kaptam egy megrendelést amiből adódóan decemberben valamivel túllépném a 8 milliós határt, de 12 millió forint alatt maradna az éves bevételem.

Mivel a fent említett törvénymódosítás életbe lépett, és 2019-től 12 millió forint lesz az új alanyi adómentes határ, illetve átmeneti szabályozás is van (ha jól értem), a kérdésem az lenne, hogy így is adóval kell-e azt a számlát kiállítanom, amivel idén átlépem a 8milliós határértéket? Ugyanúgy be kell jelentkeznem áfakörbe is, vagy vehetem úgy, mintha 12 millió forint lenne a határ már idén is?

Mivel jelenleg a 2018-as évet írjuk, így a 2018-as adóévre érvényes szabályoknak kell megfelelni, így teljesen egyértelmű, hogy azt a számlát, amellyel az alanyi adómentes adózó eléri, vagy meghaladja a 2018-ra érvényes alanyi adómentesség 8m Ft-os határát, azt már áfával növelt összegben kell kiállítani!

Teljesen mindegy, hogy ezt a számlaértéket 2018. júniusában, októberében, ma, vagy december 31-én értük el; ezt a számlát, és az év utolsó napjáig kiállított összes további számlát úgy kell kiállítani, hogy a vállalkozás áfás! (Ne kelljen azt külön mondanunk, hogy az áfa határ elérését, természetesen, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé a megfelelő nyomtatványon jelezni kell.)

Na, és mi az az átmeneti szabály?

Nagyon sokan nem tudják, ha valamely’ vállalkozás az alanyi adómentesség határának elérése miatt áfa körbe tartozik, akkor az elérés időpontjának évében, és további kettő évben kötelezően az áfa körbe kell, hogy maradjon, 27%-kal drágábban kell termékét/szolgáltatását nyújtania, mint a határt el nem érő versenytársainak. Szívás, nem?

Az átmeneti szabályok viszont éppen ezt a hátrányt, ezt a szívást igyekszik megszüntetni; ha 2018. december 31-ig terjedő időszakban a vállalkozás ugyan elérte és/vagy meghaladta a 8m Ft adóalapba számított bevételt, de nem érte el a jövő évre (2019-re) érvényes 12m Ft-ot, akkor ismételten választhatja – egyszerű bejelentéssel – 2019-re is az alanyi adómentességet.

Figyelem! Van még egy jó hírünk: A 2019.01.01-től hatályos áfa törvény kiegészül egy új, paragrafussal, ami ezt mondja:

“324. §. (2)  Az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállása esetén az adóalany az alanyi adómentességet 2019. naptári évre abban az esetben is választhatja, ha a 191. § (3) bekezdésében rögzített időtartam még nem telt el.”

Magyarra fordítva ez azt jelenti, hogy nem csak a 2018. évben határértéket átlépőkre igaz az ismételt választás lehetősége, 2019-től az is választhatja az alanyi adómentességet, aki a korábbi években lépett értékhatárt, de a 12m Ft-ot nem haladta meg az adóalapba számító bevétele.

Figyelem! Ha 2018. december 31-ig elfelejti valaki, és nem jelenti be a NAV-nak, hogy a feltételeknek megfelel,  ismét alanyi adómentes kíván lenni akkor – ebben a tekintetben – neki reszeltek; a bejelentés elmulasztása jogvesztő hatályú – sem kimentésre, sem magyarázatra, sem utólagos igazolásra nincs lehetősége; marad még 2 évig áfakörös.

Itt kell megjegyezni, hogy még erre a jogvesztő mivoltra is létezik orvosság (idézzük Ruszinn Zsolt úr – elsősorban szakmabelieknek emészthető formátumú – kiegészítését:

Kijavítási kérelem az Áfa-tv. 257/F. §-a alapján:
Az adóalany az állami adó- es vámhatósághoz benyújtott kijavítási kérelem útján a bevallások utólagos adóellenőrzésének megkezdését megelőzően, az adó megállapításához való jog elévülési idején belül, kezdeményezheti az Áfa tv. 88. § (1) bekezdés, 192. § (1) bekezdés, 196/G. § (1) bekezdés, 197. § (1) bekezdés, 212/A. § (1) bekezdés, 218. § (1) bekezdés, 220. § (1) bekezdés, 224. § (1) bekezdés szerinti választásának vagy választása hiányának módosítását, feltéve hogy a módosítás nem érinti az általa megállapított és bevallott adóalap, fizetendő adó es az előzetesen felszámított, levonható adó összegét.(192. § az alanyi adómentesség).”

Akinek hasonló gondjai, kételyei vannak, azoknak javasoljuk – ha még nem lenne -, forduljanak könyvelőjükhöz/adótanácsadójukhoz, hogy mikor mit kell tenni, mit lehet tenni.

Mi úgy tartjuk, úgy véljük, abban hiszünk, hogy a vállalkozásoknak, a vállalkozónak nem azért kell egy könyvelő, mert nem lenne képes a sok szabály közötti eligazodást megtanulni, hanem azért, mert a legfőbb dolga a vállalkozás működtetése. A könyvelő az ő munkatársa, aki tehermentesíti, akinek a tudása biztosítja, hogy a vállalkozónak felesleges energiákat ne kelljen beleölnie egy másik szakma megtanulásába. A vállalkozó kettő dologhoz értsen kiválóan: saját vállalkozásához, és a hozzá szükséges munkatársak kiválasztásához!