Hírek

könyvelőzóna 2017-05-07

 

KATA változások 2017-2018, a tavaszi adócsomagból távirati stílusban

 

A KATA adózási módot választók – leginkább a látszólagos egyszerűsége, kedvező tételes adóösszege miatt – úgy törnek fel, mint a harkányi gyógyvíz.

A látványos fejlődés már olyan mértékű, hogy egyes fórumokon már arról is beszélnek, hogy azért a sok-sok kedvezmény, hogy minél többen válasszák, majd meg lehet kopasztani őket, mint ahogyan az EVA-tól is elvették a kedvet.

Mindenesetre, most ott tartunk, hogy az elfogadás alatt álló tavaszi adócsomagban néhány KATA adózást érintő változás is bekerült. A változások – jellemzően – inkább egyértelműsítések, mint újdonságok, és a vállalkozások szemszögéből nézve több pozitívum is van.

Szemezgessünk távirati stílusban a várható változásokból:

  • 2018-tól a nappali tagozatos hallgatói jogviszony mellett vállalkozási tevékenységet folytatók a KATA szempontjából már nem fognak főállásúnak minősülni, így az eddigi havi 50 (75) ezer forint helyett havi 25ezer forint lesz a kötelezettségük.
  • Nem fog megszűnni a KATA alanyiság automatikusan az év utolsó napjával, ha azon a napon az adózó nettó módon számított adótartozása meghaladja a 100ezer forintot, hanem lehetősége lesz a jogerőre emelkedésig megfizetni a tartozást, és így folytatni a vállalkozást.
  • A pontosítást követően teljesen egyértelművé válik, hogy a költségek fedezetére és fejlesztési célra kapott támogatások nem minősülnek a kisadózó vállalkozás bevételének, visszamenően alkalmazható.
  • Ugyancsak pontosításra került  az, hogy az adóalanyiság megszűnését követő második év első napjától kezdődően lehet majd újra alkalmazni a KATA adózási módot.
  • Csiszoltak egy kicsit rajta, és egyértelműsítik, hogy a KATA alany bevételi nyilatkozata a jogkövetkezmények szempontjából bevallásnak minősül.
  • Az egyéni vállalkozó esetében nem lesz alkalmazható az EKHO szerinti adózás abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó KATA szerint adózik.
  • Nem csak a KATA adózási módot választókat, hanem az alanyi adómentességet választó összes vállalkozást érintő tervezett változás (hogy pozitív, vagy negatív a hatása, arról erősen megoszlanak a vélemények), hogy az alanyi adómentességet választó egyéni vállalkozók is pénzforgalmi számlanyitásra lesznek kötelezettek. (Magyarul: el kell választani a lakóssági számlaforgalmat a vállalkozói számlaforgalomtól, vagyis kötelezővé válna a vállalkozói pénzforgalmi számla nyitása).

Szinte mindenkit, nem csak a katásokat érintő változás, hogy a fogyasztási célú halakra vonatkozó áfakulcs csökkenése mellett az internet-hozzáférési szolgáltatásra vonatkozó áfakulcs is 18 százalékról 5 százalékra csökken. (Azt kicsit nehezen emésztjük meg, hogy a halakra vonatkozó áfa szabályozásból miért marad változatlan a cápa áfa kulcsa?)